Wnętrza

6 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł do jadalni

• Zakładki: 35


Wybór krzeseł odpowiednich do jadalni to zupełnie inne zadanie niż wybieranie krzesła do pracy, na taras czy nawet do kącika jadalnego w kuchni. Pełnią one inne funkcje i wymagają innych rozwiązań. Jak widzisz krzesło krzesłu nierówne. Co zatem jest istotne przy wyborze tego idealnego do jadalni?

1. Reprezentacyjny wygląd

Jadalnia jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym przyjmujemy gości i spędzamy czas z bliższą i dalszą rodziną w ważnych momentach naszego życia przy wspólnych uroczystych posiłkach. Takie też powinny być meble, które do niej wybierzemy – eleganckie i reprezentatywne. Zatem wybierając krzesło do jadalni, kieruj się solidnym wykonaniem i najlepszymi materiałami, z których zostało zrobione.

2. Łatwe do przestawiania

Jak już wspomniano, krzesło do jadalni powinno być porządne i wykonane z dobrych materiałów. Czasem wiąże się to z większą wagą tego mebla. Dlatego wybierając to idealne do twojego wnętrza, pamiętaj, że mimo wszystko musi być łatwe do wsuwania i wysuwania od stołu, także przez dzieci czy osoby starsze.

3. Praktyczne w użytkowaniu

Tam, gdzie jest jedzenie, tam prędzej czy później pojawią się plamy. I dotkną one również twoich eleganckich krzeseł. Dlatego zawczasu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane – szczególnie obicia. Czy materiał tapicerki jest łatwy do czyszczenia? Rozwiązaniem mogą być krzesła ze zdejmowanymi pokrowcami. Łatwe w utrzymaniu czystości są obicia skórzane lub meble z naturalnego drewna.

4. Styl krzesła

Oczywiście krzesła w jadalni powinny być dobrane do stylu aranżacyjnego tego pomieszczenia i całego domu. Na szczęście dostępna na rynku oferta dostarcza taki wybór modeli, że każdy znajdzie coś  dla siebie. Od prostych drewnianych modeli, przez bogato tapicerowane klasycystyczne meble po designerskie krzesła z kutego metalu połączonego z drewnem.

5. Dopasowanie do kształtu stołu

Nieco łatwiej dobrać krzesła w przypadku stołów owalnych. Do stołów kwadratowych i prostokątnych należy dokładnie dopasować je pod względem szerokości. Liczy się tu wymiar stołu i to ilu gości chcemy przy nim pomieścić.

Można rozważyć także zakup gotowego zestawu mebli, w których szerokość i wysokość krzeseł jest dopasowana do wymiarów i kształtu stołu.

6. Wymiary

Ostatnią, ale nie najmniej ważną, a wręcz przeciwnie jest kwestia wygody krzesła. Tu podstawą jest matematyka. Aby wygodnie siedzieć na wybranym modelu mebla, zwróć uwagę na te wymiary:

  • Odległość między siedziskiem krzesła a blatem stołu powinna wynosić ok. 30 cm;
  • Jeżeli wybierzesz model krzesła z podłokietnikami, powinny one być ok. 15 cm poniżej blatu;
  • Wielkość siedziska – powinna pozwalać, aby ok. 2/3 uda znajdowały się na nim podczas siedzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Venetti.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *