Ogród i Balkon

Brama przesuwna samonośna – jak obliczyć przeciwwagę? Podpowiada Hi-Motions

• Zakładki: 188


Aby móc cieszyć się prawidłową pracą bramy przesuwnej samonośnej, trzeba właściwie obliczyć przeciwwagę. Zbyt lekka przeciwwaga może skutkować niewystarczającym wsparciem dla bramy, co prowadzi do problemów z otwieraniem lub zamykaniem oraz nadmiernego zużycia mechanizmu napędowego. Z kolei zbyt ciężka może powodować niepotrzebny opór i również uszkodzić system napędowy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Co to jest przeciwwaga i do czego służy?

Brama przesuwna samonośna nie opiera się na tradycyjnych prowadnicach, lecz zawieszona jest na specjalnych rolkach, które umożliwiają jej płynne przesuwanie. Kluczowym elementem konstrukcji jest dobrze zaprojektowana przeciwwaga, czyli element konstrukcyjny, który równoważy ciężar bramy podczas jej otwierania i zamykania. Najczęściej ma ona formę trójkąta lub trapezu i stanowi zwieńczenie bramy – stąd określenie ogon bramy. Przy ciężkich i długich konstrukcjach często wypełniona jest materiałem. W praktyce mamy do czynienia z jedną lub dwiema równoległymi do siebie belkami, które są przymocowane do bramy pod określonym kątem (i stąd kształt trójkąta lub trapezu). Dzięki przeciwwadze siła potrzebna do przesunięcia bramy jest znacznie mniejsza, co wpływa na komfort użytkowania oraz żywotność mechanizmów napędowych.

Jak obliczyć przeciwwagę do bramy przesuwnej samonośnej?

Właściwe obliczenie masy przeciwwagi wymaga uwzględnienia takich czynników jak wymiary i waga skrzydła bramy, rodzaj materiału, z którego jest wykonana, a także specyfikacja techniczna mechanizmu napędowego. Nie bez znaczenia są też warunki panujące w miejscu instalacji bramy. W przypadku silnego wiatru masa przeciwwagi powinna być większa, aby zapobiec przypadkowemu otwarciu lub uszkodzeniu bramy. Przyjmuje się, że przeciwwaga do bramy przesuwnej samonośnej powinna mierzyć minimum 30% długości skrzydła. Najczęściej jednak stosuje się wartość 40-50%.  Jeśli zatem właściwa konstrukcja bramy w świetle wjazdu mierzy 300 cm, to długość przeciwwagi musi wynosić minimum 90 cm, ale zwykle jest to 150 cm, czyli całość mierzy 450 cm. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *