Czy opłaca się ogrzewać dom klimatyzacją? Poznaj opinię ekspertów z Centrum Rekuperacji
Czy opłaca się ogrzewać dom klimatyzacją? To pytanie zadaje sobie wiele osób szukających skutecznych i efektywnych sposobów na ogrzanie swoich domów. W wielu przypadkach klimatyzacja może być naprawdę skutecznym rozwiązaniem. Pojawia się pytanie, czy opłacalnym. Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Działanie klimatyzatora można porównać do działania lodówki. Parownik, będący elementem układu klimatyzacji, ochładza powietrze, a ciepło, pobrane przez ciecz o niskiej temperaturze parowania, zostaje przetransportowane do skraplacza, a następnie usunięte na zewnątrz. Ogrzewanie pomieszczenia za pomocą klimatyzatora polega na odwróceniu wyżej opisanego procesu. Klimatyzatory z funkcją grzania są wyposażone w pompę ciepła. Pozwala ona na wpuszczenie ciepłego powietrza do wnętrza domu.
Jak wybrać odpowiednią klimatyzację do ogrzewania domu?
Kiedy wybierasz klimatyzację do ogrzewania domu, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. W pierwszej kolejności określ swoje potrzeby i oczekiwania względem systemu ogrzewającego. Na rynku istnieje wiele znakomitych klimatyzatorów, które wyposażone są w dodatkowe funkcje poprawiające nie tylko działanie sprzętu, ale i komfort życia. Będziesz musiał podjąć decyzję odnośnie do rodzaju sprzętu. Czy lepszy będzie dla ciebie klimatyzator ścienny (klimatyzator stacjonarny może występować również w wersji podsufitowej), czy jednak przenośny? Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość pomieszczenia, które chcesz ogrzać. Musisz określić, ile metrów sześciennych powietrza będzie potrzebne do ogrzania pomieszczenia. To pozwoli na wybór najbardziej wydajnego systemu, dopasowanego do potrzeb użytkownika. Na koniec musisz porównać różne oferty producentów i sklepów oraz przeanalizować ich ceny i funkcje. Możesz także poprosić specjalistyczną firmę o doradzenie Ci w wyborze odpowiedniego systemu klimatyzacji do twojego domu.
Czy ogrzewanie domu klimatyzatorem jest opłacalne?
Bez trzymania cię w niepewności odpowiadamy, że tak. Ciepło pochodzące z klimatyzatora z funkcją grzania jest tańsze niż ciepło z grzejnika akumulacyjnego i zdecydowanie tańsze niż ciepło rozprowadzane za pomocą grzejnika elektrycznego. W zależności od poziomu temperatury wybranej przez użytkownika mowa o oszczędnościach rzędu nawet 50-80%. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka moc będzie ci potrzebna do ogrzania pomieszczenia, skorzystaj z prostego przelicznika. Standardowo 10 m2 = 1 kW mocy. Żeby nie było tak różowo, należy wspomnieć o haczyku, czyli o tym, że wyliczenia są z okresów przejściowych, gdy temperatury na zewnątrz nie sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, czy oby na pewno nadal mieszkamy w Polsce. Starcie srogie zimy konta klimatyzator i rachunki raczej kończy się wygraną Matki Natury.
Jakie są zalety i wady ogrzewania domu klimatyzacją?
Zalety ogrzewania domu klimatyzatorem z funkcją grzania
- Urządzenie jest niezastąpionym źródłem ciepła w miesiącach przejściowych.
- Eliminuje ryzyko pożaru i poparzeń.
- Klimatyzator do ogrzewania błyskawiczne dogrzewa pomieszczenie. Szybkość reakcji urządzenia to około 5 minut od włączenia.
- Nowoczesny klimatyzator nie wytwarza hałasu, co czyni go idealną opcją dla osób, które chcą cieszyć się ciszą w swoim domu.
- W klimatyzatorze z funkcją grzania istnieje możliwość sterowania nadmuchem, co pozwala na kontrolę intensywności, z jaką ciepłe powietrze wdmuchiwane jest do pomieszczenia.
- Klimatyzacja jest ekologiczna i nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.
Wady ogrzewania domu klimatyzacją
- Moc grzewcza urządzenia jest zbyt mała, by zapewnić odpowiednią temperaturę w czasie sezonu grzewczego, gdy przez długi czas utrzymują się ujemne temperatury.
- Klimatyzator może (ale nie musi) być siedliskiem alergenów i bakterii, jeśli nie jest regularnie czyszczony i dezynfekowany.
Jak oszczędzać energię podczas ogrzewania domu klimatyzacją?
Aby oszczędzać energię podczas ogrzewania domu za pomocą klimatyzatora z funkcją grzania, należy wybrać odpowiednią temperaturę i ustawić ją na stałym poziomie. Należy również regularnie czyścić filtry, aby zapobiec nadmiernemu zużyciu energii. Ponadto warto wybrać urządzenie z funkcjami oszczędności energii, takimi jak tryb automatycznego włączania i wyłączania oraz czujnik ruchu.