Instalacje

Czym jest stacja bramowa, jakie pełni funkcje i co warto o niej wiedzieć?

• Zakładki: 49


Czy stacja bramowa to dobra alternatywa domofonu? Czym się odznacza i gdzie się ją montuje? Co warto wiedzieć o stacji bramowej? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. Rozważ zakup stacji bramowej i umieszczenie jej na swojej posesji bądź przy wjeździe na teren firmy, którą prowadzisz. Zapraszamy do lektury!

Co to jest stacja bramowa?

Stacja bramowa może być traktowana jako rodzaj domofonu o wysokiej funkcjonalności, który jednak montuje się nie przy drzwiach do budynku ani furtce, tylko – jak podpowiada nazwa – przy bramie. Stacja bramowa – wraz z bramą, szlabanem czy słupkiem automatycznym – stanowi nowoczesny i komfortowy w używaniu system zabezpieczenia wjazdu na teren prywatny i/lub chroniony przed osobami niepowołanymi.

Stacja bramowa – funkcje

Dwukierunkowa funkcjonalność stacji bramowej przysługuje się zarówno właścicielom czy też zarządcom terenu/budynku, jak i osobom chcącym wjechać na zabezpieczony teren.

  1. Korzyść dla właścicieli i zarządców to wygodna weryfikacja osób proszących o wjazd na teren prywatny. Kiedy słyszą sygnał domofonu, podnoszą słuchawkę bądź odbierają połączenie w systemie głośnomówiącym i dowiadują się, kto przyjechał. Następnie mogą otworzyć bramę jednym przyciskiem lub zakończyć połączenie bez otwarcia bramy.
  2. Korzyść dla osób chcących wjechać na teren chroniony – gości czy klientów firmy – to możliwość szybkiego i łatwego skontaktowania się z właścicielem/zarządcą budynku bez konieczności wychodzenia z samochodu.
  3. Korzyść dla właścicieli budynku i innych osób upoważnionych do wjazdu na teren strzeżony to możliwość otwarcia bramy bez wychodzenia z samochodu, np. poprzez przyłożenie karty lub breloka do czytnika umieszczonego w stacji bramowej.

Jak wybrać stację bramową?

Stacje bramowe mogą być jedno- lub wielorodzinne. Podobnie do domofonów mogą mieć wbudowaną kamerę pozwalającą na weryfikację osób podjeżdżających do bramy bez odbierania połączenia. Da się je połączyć bezpośrednio z domofonem zlokalizowanym w mieszkaniu bądź ze stacją portierską jako urządzeniem pośredniczącym, co znajduje zastosowanie np. w biurowcach mieszczących biura różnych firm. Ciekawym dodatkiem do stacji bramowej jest skrzynka na listy.

Alternatywę wspomnianego już czytnika kart magnetycznych stanowi klawiatura do wpisywania kodu – dzięki niej można zaoszczędzić na kartach magnetycznych na terenie strzeżonym, na którym mieszkają bądź pracują setki osób. Stacja bramowa może też mieć nowoczesny panel elektroniczny z wyświetlaczem zamiast klasycznego elektrycznego z samą klawiaturą mechaniczną.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Twojabrama.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
140 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *