Instalacje

Fotokomórka do bramy – jak działa, jakie ma zastosowanie?

• Zakładki: 399


Nowoczesne bramy wjazdowe i garażowe wyposażone są w szereg rozwiązań, które mają za zadanie usprawnić ich działanie, a także poprawić funkcjonalność. Wśród akcesoriów do bram automatycznych nie brakuje też urządzeń, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania danej bramy. Jednym z takich urządzeń jest fotokomórka. Kwestia czy jest ona potrzebna w bramie wjazdowej lub garażowej, czy jest to zbędny dodatek wciąż pozostaje kwestią sporną, zarówno wśród specjalistów, jak i użytkowników. Poznaj zalety fotokomórki do bramy i sam zdecyduj, czy to urządzenie powinno znaleźć się w Twojej bramie. 

Jak działa fotokomórka do bramy? 

Fotokomórka wykorzystywana w bramach składa się z dwóch elementów – nadajnika i odbiornika, dlatego właśnie w sklepach fotokomórki sprzedawane są parami. Nadajnik i odbiornik łączą się ze sobą za pomocą podczerwieni. Montaż fotokomórki jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie chwilę. Do tego samo urządzenie nie zajmuje zbyt wiele miejsca i nie zakłóca przestrzeni. Przez większość czasu fotokomórka znajduje się w stanie czuwania. Nadajnik połączony jest z odbiornikiem wiązką podczerwieni. W momencie gdy podczas zamykania bramy sygnał łączący dwa elementy fotokomórki zostanie przerwany – jakiś obiekt stanie na jego drodze – proces zamykania bramy zostaje wstrzymany. Najczęściej w momencie przerwania ruchu zamykającego bramę, jest ona ponownie otwierana. 

Kiedy warto zamontować fotokomórkę do bramy?

Fotokomórka w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo użytkowania bramy. Warto zamontować ją w przypadku każdej bramy – zarówno bram wjazdowych (model nie ma znaczenia), jak i bram garażowych. W przypadku specyficznego otoczenia czy ukształtowania terenu, warto rozważyć montaż kilku par fotokomórki, tak by ich praca była efektywna. Fotokomórka do bramy garażowej i wjazdowej powinna być obowiązkowa w przypadku domów, w których są małe dzieci, osoby starsze, a także zwierzęta. Jeżeli chcemy uchronić psa lub kota przed przypadkowym potrąceniem przez bramę, warto jedną z par fotokomórki zamontować kilkanaście centymetrów nad ziemią – mniej więcej na wysokości zwierzaka. Fotokomórka sprawdzi się także w przypadku bram automatycznych do obiektów użyteczności publicznej lub firm. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca Polonia

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
532 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *