Instalacje

Jak montować elementy SMD? Odpowiadają specjaliści z firmy Messer

• Zakładki: 34


Montowanie elementów SMD (z ang. Surface Mount Device) jest jednym z najważniejszych aspektów projektowania i produkcji układów elektronicznych. Komponenty SMD są małe, lekkie i wygodne w montażu, dlatego często są wykorzystywane do tworzenia zaawansowanych układów elektronicznych. Montaż wykonywany jest przez maszyny, ale w przypadku małych i prostych płytek prototypowych można pokusić się o ręczne łączenie w warunkach domowych. 

Jeśli montaż elementów SMD odbywa się maszynowo, komponenty naklejane są do płytki drukowanej za pomocą specjalnego kleju lub pasty lutowniczej przewodzącej prąd – ołowiowej (Pb) albo bezołowiowej (RoHS). Całość trafia do pieca, gdzie jest zgrzewana w odpowiedniej temperaturze.  W warunkach domowych do montażu elementów SMD można używać takich narzędzi jak lutownica, szczypce lutownicze, sonda lutownicza lub mikroskop lutowniczy. Każde z tych narzędzi ma zalety i wady, dlatego ważne, aby dokładnie przeanalizować, które z nich będzie najlepiej pasować do realizowanego projektu. Najbardziej rozpowszechniony montaż manualny odbywa się przy zastosowaniu lutownicy kolbowej z cienkim grotem stożkowym. Aby proces przebiegał prawidłowo bez szkody dla komponentu lub powstałego układu należy dopasować rozmiar grota do lutowanych końcówek elementów. Jest to szczególnie istotne w montażu bezołowiowym. Wymiary końcówki grota powinny być zbliżone do rozmiarów wyprowadzeń elementów. 

Testy po montażu elementów SMD

Testowanie elementów SMD po montażu jest niezwykle ważnym procesem. Jego celem jest wykrycie uszkodzeń mechanicznych, sprawdzenie, czy wszystkie połączenia są prawidłowe i czy nie występują zwarcia albo przerwy. Poprawnie przeprowadzony montaż to gwarancja prawidłowego działania powstałego układu elektrycznego. Niestety montaż manualny wiąże się z ryzykiem pogorszenia jakości połączenia niektórych wyprowadzeń z odpowiadającymi im polami lutowniczymi. Nawet osoby o dużym doświadczeniu często wykonują ręcznie luty o podwiniętych brzegach, sprawiające, że wyprowadzenia niektórych elementów pozostają całkowicie niepołączone z płytką lub też tracą połączenie z czasem. Montaż elementów SMD najlepiej zlecić firmom, które zajmują się tym na co dzień. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
169 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *