Instalacje

Jak wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne, by nie żałować?

• Zakładki: 41


Fotowoltaika rośnie w siłę. W listopadzie 2022 r. moc instalacji wzrosła o 67% w stosunku do listopada roku 2021. Aby jednak panele fotowoltaiczne działały efektywnie, muszą zostać prawidłowo zamontowana na dachu lub gruncie. Właśnie dlatego tak ważny jest przemyślany wybór firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaiki. Nie może być tu mowy o przypadku.

Kwalifikacje instalatorów fotowoltaiki

Odpowiednie kwalifikacje instalatorów fotowoltaiki są podstawą do przeprowadzenia prawidłowego montażu. Teoretycznie zacząć pracę w tej branży może każdy. Jednak osoby posiadające wykształcenie kierunkowe (technikum teletechniczne oraz studia teleinformatyczne) mają szeroką wiedzę techniczną, co pozwala im nie tylko na prawidłowe wykonanie prac, ale też wykrycie wielu mankamentów paneli, mogących rzutować na wydajność całego systemu. Odpowiednie kwalifikacje mogą zaoszczędzić sporo nerwów, ale i pieniędzy wydanych na późniejsze naprawy.

Warto również wspomnieć, że dla odebrania wykonanej instalacji i podłączenia jej do sieci niezbędne jest, aby instalatorzy posiadali certyfikat UDT, który potwierdzi uprawnienia do instalowania OZE (odnawialnych źródeł energii) albo posiadali certyfikaty SEP E1 i D1, które umożliwiają eksploatację i dozór instalacji, sieci, a także urządzeń elektroenergetycznych oraz gazowych.

Nie zapomnij też zweryfikować, czy instalatorzy aktualizują swoją wiedzę. Ta raz zdobyta ulega szybko dezaktualizacji, dlatego też ciągłe doszkalanie jest niezbędne.

Doświadczenie instalatorów fotowoltaiki

Nawet najbogatsza lista ukończonych kursów i szkoleń nie zastąpi doświadczenia. Wybierając firmę odpowiedzialną za montaż instalacji fotowoltaicznych, zwróć uwagę na to, jaką  ich moc instalują każdego roku. Zakładając wartość 1MWp, możesz się spodziewać, że każdego miesiąca wykonują około 30 zleceń. Taka ilość daje gwarancję, że specjaliści znają „na wylot” wszystkie podzespoły montowanego systemu, zauważają najmniejsze usterki i wady, a także przeprowadzają kontrolę powykonawczą. Wszystko to daje gwarancję, że instalacja będzie działać wydajnie i bez zarzutu przez długie lata.

Doświadczenie instalatorów to także pewność, że na etapie projektowania doradzą najlepsze rozwiązania (zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i ekonomicznym), które poprawią parametry działania paneli bez względu na to, czy zdecydujesz się na montaż na dachu płaskim, skośnym, czy na gruncie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *