Wnętrza

Na co zwrócić uwagę, kupując robota sprzątającego? Porady ekspertów z MenWorld.pl

• Zakładki: 56


Roboty sprzątające to urządzenia, o których zawsze marzyliśmy. Pozwalają nam cieszyć się wolnym czasem i jednocześnie czystym domem. Odkąd wprowadzono je na rynek, nasi mali pomocnicy przeszli sporą metamorfozę, znacznie polepszając swoje umiejętności nawigacyjne, ucząc się, jak rozpoznawać obiekty i omijać przeszkody. Na co zwrócić uwagę przed zakupem robota sprzątającego?

Zanim zanurzysz się w świecie robotów sprzątających, ustal swój budżet. Chcesz wydać nieco ponad tysiąc, dwa, a może trzy tysiące złotych? Chodzi o znalezienie sprzętu, który będzie oferować najlepszy stosunek jakości do ceny. Nie zawsze najdroższe modele są najlepsze, ale występowanie niektórych funkcji może mocno wpływać na cenę. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Roboty sprzątające muszą pasować do układu i aranżacji twojego domu lub mieszkania. Jedne modele działają lepiej na twardych podłogach, inne z kolei na dywanach.  Jeśli masz w domu zwierzęta, być może najlepszą decyzją będzie zakup robota sprzątającego do sierści. W przypadku dużej powierzchni do sprzątania być może warto pomyśleć o sprzęcie z funkcją mopowania. Zwróć uwagę na łatwość sterowania sprzętem w aplikacji (pozwala na mapowanie domu i tworzenie stref zakazanych oraz planowanie sesji sprzątania), a także oferowane ustawienia, jak np. strefy zamknięte czy też mopowanie wielopoziomowe. 

Roboty sprzątające – różne metody nawigacji 

Modele niższej klasy mają nawigację losową. Robot nie skanuje otoczenia, jeżdżąc w linii prostej aż do napotkania przeszkody. Po odbiciu się od niej zaczyna się poruszać w losowym kierunku.  To sprawia, że sprzątanie nie jest tak efektywne, jak byś tego chciał. Na rynku są dostępne również niezbyt drogie modele z nawigacją żyroskopową. Dzięki niej robot jest w stanie określić dotychczas przebytą trasę i stara się nie odkurzać ponownie tych samych lokalizacji, jeżdżąc miejsce przy miejscu w kształcie litery „S”. Potrafi omijać przeszkody, gdyż korzysta z dodatkowych czujników odległości i zderzaków. Minusem jest brak możliwości wyznaczania stref i wysyłania robota do konkretnego punktu na mapie w aplikacji. Roboty z kamerą skanują sufit, by określić rozmiar pomieszczenia oraz pozycję ścian i narożników. W ten sposób określają swoją trasę. Najbardziej zaawansowane technologicznie są roboty sprzątające z laserem. Skanują przestrzeń wokół urządzenia, na bieżąco aktualizując mapę. Wiązka światła mierzy odległość robota od najbliższych przeszkód.

Roboty sprzątające – automatyczne opróżnianie pojemnika

Jeśli wybierzesz tradycyjny robot sprzątający, wyposażony w stację dokującą, służącą jedynie do samodzielnego ładowania, co jakiś czas będziesz musiał opróżniać zamontowany w urządzeniu pojemnik. Na rynku istnieją modele ze stacją opróżniającą, która oczyszcza się samodzielnie. Robot sprzątający po skończonej pracy wraca do stacji dokującej, gdzie automatycznie opróżnia pojemnik, usuwając w ten sposób brud. To idealne rozwiązanie dla alergików. Wysokiej klasy roboty sprzątające mogą być wyposażone w systemy automatycznej sterylizacji i dezodoryzacji. Generator cząstek dezodoryzujących wykorzystuje filtr i technologię aktywnego tlenu, aby skutecznie przetwarzać odpady i pozbywać się pasożytów domowych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
98 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *