Wnętrza

Projektowanie wnętrz – jak znaleźć dobrego architekta?

• Zakładki: 35


Zaprojektowanie przestrzeni mieszkalnej, w której będziesz przebywać na co dzień to ważna sprawa. Z pewnością chcesz, by była dopasowana do twoich oczekiwań i potrzeb oraz byś ty czuł się w niej dobrze. Dlatego zlecenie tego zadania pragniesz powierzyć specjaliście. Od czego jednak zacząć? Jak znaleźć najlepszego architekta, który sprawi, że zamieszkasz w domu swych marzeń?

Gdzie szukać architektów wnętrz?

Istnieje wiele sposobów dotarcia do specjalistów zajmujących się aranżacją wnętrz. Oczywiście pierwsze co przychodzi do głowy, to wyszukiwanie w internecie. Jednak to nie jedyna możliwość. Popytaj wśród znajomych, czy współpracowali z kimś, kogo mogliby ci polecić. Odwiedź targi wnętrzarskie w swojej okolicy, na których będziesz mógł nie tylko zobaczyć portfolio specjalistów, ale także chwilę z nimi porozmawiać. Przyda się też stara dobra prasa – katalogi wnętrzarskie i czasopisma dotyczące wystroju wnętrz pełne są adresów dobrych biur architektonicznych.

Tak możesz dotrzeć do dobrych projektantów wnętrz:

  • polecenia znajomych,
  • adresy z internetu (fora dyskusyjne, blogi, serwisy wnętrzarskie, tematyczne kanały na YouTube),
  • fachowa prasa,
  • kanały na social-media oraz serwisy ogłoszeniowe (typu Allegro, OLX, Oferia),
  • targi wnętrzarskie.

Na co zwrócić uwagę?

Jednak samo wpisanie w przeglądarkę hasła w stylu: dobry architekt Bydgoszcz, Toruń czy Warszawa to dopiero pierwszy krok w procesie poszukiwania. Musisz jeszcze sprawdzić, co projektanci mają do zaoferowania i czy będą potrafili sprostać twoim oczekiwaniom.

Ważnym aspektem jest strona internetowa projektanta – która jest jego swoistą wizytówką. I nie chodzi tylko o zamieszczone na niej projekty. Zwróć np. uwagę, czy znajdują się tam również zdjęcia gotowych realizacji.

Jeśli chodzi o samo portfolio – zobacz czy przykłady prac pokrywają się z twoimi oczekiwaniami aranżacyjnymi. Oczywiście specjalista powinien być elastyczny, a jego projekty różnorodne, ale być może dostrzeżesz w nich wspólny rys, który wiesz, że bardzo ci odpowiada lub nie.

Zapoznaj się oczywiście opiniami dotychczasowych klientów. A kiedy dojdzie do pierwszego spotkania, zwróć uwagę na to, czy osoba, z którą rozmawiasz, jest dobrym słuchaczem, ale też czy tobie łatwo się z nią rozmawia. To naprawdę istotne. Powinniście nawiązać nić porozumienia oraz czuć do siebie wzajemne zaufanie. Dobry architekt powinien umieć dobrać projekt do twoich oczekiwań, ale też przekonać cię do lepszych rozwiązań.

Ważne są także kwestie finansowe. Remonty są dość kosztowne, a ceny na rynku bardzo różnorodne. Dobry architekt już na początku rozpisze kosztorys działań i wyjaśni, dlaczego konkretne rozwiązanie będzie tyle kosztować.

Co zrobić by współpraca była udana?

Pamiętaj dobry architekt, to nie tylko taki, który ma dużo ciekawych realizacji. To też ten, z którym dobrze się porozumiewasz, którego realizacje są zgodne z twoim gustem. Mów otwarcie czego oczekujesz, co ci się marzy, co jest potrzebne.  Ale także słuchaj – dlatego przecież zdecydowałeś się współpracę ze specjalistą i poświeciłeś czas na to, by wybrać tego najlepszego. Zaufaj mu. Czerp z jego doświadczenia. A już wkrótce zamieszkasz w swoich wymarzonych wnętrzach.

Powyższy tekst powstał przy współpracy z firmą MJ ATELIER.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
87 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *