Instalacje

Wentylacja mechaniczna – jak zapewnić jej wydajność?

• Zakładki: 53


Aby wentylacja mechaniczna była wydajna potrzebna jest wymiana powietrza na odpowiednim poziomie w ciągu godziny dla danego pomieszczenia, a w przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła także optymalny wynik jeżeli chodzi o redukcję ucieczek ciepła i oszczędność na ogrzewaniu. Jak zapewnić wydajność wentylacji mechanicznej i o czym należy pamiętać?

Jak powinna być zaprojektowana wentylacja mechaniczna?

Należy wszystko rozpocząć od odpowiedniego projektu, który musi być dopasowany do zapotrzebowania danego budynku na powietrze. Należy przede wszystkim je obliczyć, a następnie dobrać rekuperator, który gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza na godzinę, a także jest wyposażony w wydajne wentylatory czy też wymiennik ciepła, który nie miesza powietrza zużytego ze świeżym, a jedynie z tego pierwszego odzyskuje jak największą ilość energii. Centrala wentylacyjna jest istotna, ale równie ważne jest odpowiednie usytuowanie elementów takich jak czerpnia powietrza i wyrzutnia, a także odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, tak by efektywnie doprowadzały świeże powietrze do pomieszczeń, a także odprowadzały to zużyte. Jest to dość skomplikowane, dlatego projektem powinna zająć się profesjonalna firma zajmująca się także montażem elementów wentylacji mechanicznej. 

Dlaczego wielkość czerpni powietrza ma duże znaczenie? 

Aby przepływ powietrza do budynku i do rekuperatora był optymalny czerpnia powietrza musi mieć odpowiednią wielkość dopasowaną do maksymalnego przepływu powietrza w danej instalacji. Rekomendowana prędkość przepływu wynosi od 1 do 2,5 m/s. Warto wiedzieć, że mała prędkość przepływu eliminuje ryzyko przedostania się wody deszczowej do wentylacji, a ponadto zmniejsza straty ciśnienia. Na czerpni może być zastosowany dodatkowy filtr, co pozwala na wstępne oczyszczenie nawiewanego powietrza. Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacja.       

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *