Czasami proste rozwiązania wydają się najlepsze. Nie trzeba wcale inwestować w smart rozwiązania, by zyskać komfort i wygodę. Doskonałym tego przykładem jest zamek elektromagnetyczny. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać zastosowanie.
Zamek elektromagnetyczny – czym jest?
Zamek elektromagnetyczny jest to nic innego jak urządzenie o budowie symetrycznej bądź niesymetrycznej. Często określa się go mianem elektrozaczepu. Wpisuje się w system kontroli dostępu. Może służyć zarówno do zdalnego, jak i przewodowego odryglowania drzwi. Jego działanie jest naprawdę proste. Nim do niego przejdziemy należy poznać jego budowę. Standardowo składa się z trzech elementów takich jak: obudowa, cewka (nawinięta jest na rdzeń elektromagnesu) oraz kotwica (wyposażona jest w układ mechaniczny dźwigni). Wszystkie te elementy oddziałują na siebie. Oznacza to, że do urządzenia dociera prąd elektryczny, który następnie trafia na cewkę. Dochodzi do zwolnienia dźwigni i podniesienia kotwicy. To oczywiście prowadzi do zwolnienia blokady, czyli naciskając na klamkę drzwi, możemy je otworzyć. Alternatywą dla takiego rozwiązania są elektrozaczepy rewersyjne. W tym przypadku drzwi otwierają się i zamykają w momencie, gdy przepłynie przez nie impuls elektryczny. Oczywiście należy zawsze wybierać urządzenia, które wykonane są z najwyższej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu posłużą Wam przez długi czas.
Zamki elektromagnetyczne – poznajcie zalety
Zamki elektromagnetyczne doskonale sprawdzą się w domach, ale też miejscach użytku publicznego. Można wykorzystać je także w siedzibie firmy. Rzeczywiście zapewniają maksimum wygody, a przy tym uznawane są za niezawodne. Zamki elektromagnetyczne wykorzystuje się do tworzenia niezwykle trwałych systemów kontroli dostępu. Na uwagę zasługuje właśnie prosta konstrukcja, którą trudno uszkodzić. Ale oczywiście na tym zalety się nie kończą. W owej konstrukcji zasadniczo nie ma części, które są podatne na zużycie. Główną częścią jest elektromagnes, który jest odporny na zmiany temperatury, ale też agresywne środowisko. Zazwyczaj takie zamki i to średniej klasy bez problemu wytrzymują ponad 2000 otwarć dziennie. Tego typu urządzenia są zgodne z przepisami przeciwpożarowymi. Oznacza to, że można je stosować w miejscach, gdzie występuje droga ewakuacyjna. Oczywiście trzeba jeszcze wiedzieć, że są stosunkowo ciężkie, ale zasadniczo nie jest to duża przeszkoda. Przy wyborze sprawdźcie czy w przypadku takiego zamku występuje dodatkowa sygnalizacja i jaki jest stopień energooszczędności. Tego typu rozwiązania sprawdzą się również do furtek. Rzeczywiście zwiększają bezpieczeństwo. Można więc powiedzieć, że jest to inwestycja, która nie tylko się opłaca, ale też się zwraca.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Twoja Brama.
Fot. Shutterstock