Instalacje

3 mity na temat ekologicznych oczyszczalni ścieków

• Zakładki: 149


W związku z coraz większą popularyzacją przydomowych oczyszczalni ekologicznych, wokół ich instalacji oraz użytkowania zaczęło krążyć wiele mitów. Wiele z nich ma kluczowy wpływ na naszą decyzję o ich zakupie. Ile z nich jednak ma jakiekolwiek zakorzenienie w faktach? Przyjrzyjmy się im.

Mit: Ekologiczne oczyszczalnie ścieków wcale nie są ekologiczne.

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków stosują wiele rozwiązań, aby jak najmniej szkodzić naturze wokół nich oraz zużyć jak najmniej niezbędnych do swojej pracy surowców. Projektowane są z myślą o środowisku oraz swojej własnej ekonomiczności, przez co łączą w sobie wszystko, co najlepsze. Oferują wysoką wydajność niskim kosztem — zarówno naszym, jak i środowiska.

Mit: Użytkowanie ekologicznej oczyszczalni ścieków jest czasochłonne i wymaga dużej ilości ciężkiej pracy.

Prawda jest taka, że użytkowanie ekologicznej oczyszczalni ścieków nie wymaga od nas pracy ciągłej, a jedynie regularnej — chociaż i tak odbywa się ona w dość długich odstępach czasowych. Jedyne, o co musimy dbać często, to cotygodniowe wrzucanie do muszli sedesu specjalnego preparatu. 

Wszystkie inne działania trzeba podejmować jedynie co jakiś czas, takie jak na przykład dokładne czyszczenie zbiornika (które powinno odbywać się co kilka miesięcy) lub opróżnianie i wywożenie nieczystości w nim zawartych (nie rzadziej niż co kilka miesięcy, jednak dokładne terminy należy bazować na wielkości zbiornika). 

Mit: Z oczyszczalni ścieków wydostają się nieprzyjemne zapachy.

Ryzyko wydostania się nieprzyjemnych zapachów z naszej oczyszczalni pojawia się dopiero w przypadku jej niepoprawnego użytkowania lub źle przeprowadzonej instalacji. Odór jest więc nie skutkiem ubocznym samego działania oczyszczalni, ale znakiem, że w trakcie budowy lub użytkowania coś poszło nie tak i należy zidentyfikować problem, aby nie okazał się on być gorszy w skutkach niż sam tylko zapach.

Artykuł powstał we współpracy z BioEden.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
190 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *