Farby stworzone na potrzeby przemysłu odznaczają się niezwykłą trwałością, odpornością na trudne warunki i innymi właściwościami, których wymaga od nich środowisko, w którym są stosowane. Jednak coraz częściej produkty specjalistyczne dostępne są także do amatorskiego użytku i mogą być stosowane w przydomowych remontach czy pracach konserwacyjnych przeprowadzanych w gospodarstwach. Jednym z takich produktów jest farba okrętowa.
Czym jest farba okrętowa i jakie są jej cechy?
Jak sugeruje nazwa, preparat ten został stworzony z myślą o przemyśle stoczniowym, malowaniu okrętów, łodzi, zbiorników i elementów infrastruktury nadbrzeżnej. Dzięki właściwościom farby okrętowej, zwanej także farbą spirytusową, uzyskujemy skuteczną ochronę przed korozją i negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. W składzie farby okrętowej zastosowano m.in. spirytus rektyfikowany – dzięki temu malowanie nie wymaga dokładnego usunięcia starych powłok. Farba spirytusowa nie wchodzi w reakcję z innymi produktami – ani ze starymi farbami, ani z nowymi. W takim przypadku można stosować farbę okrętową jako antykorozyjną farbę okrętową w formie podkładu. Stanowi ona idealne zabezpieczenie przed powstawaniem nowych ognisk korozji i niszczeniem metalowej powierzchni. Na wierzch można zastosować niemalże dowolną farbę powierzchniową, tak aby dostosować wykończenie powierzchni do potrzeb i estetyki otoczenia. Dzięki zastosowanemu spirytusowi znacznie skraca się czas schnięcia farby, więc szybko można przejść do wykonywania kolejnych prac. Co ważne, farbę okrętową można stosować w szerokim zakresie temperatur. Dodatek w postaci żywic i folii PVB zwiększa przyczepność farby do podłoża – nawet w przypadku gorzej przygotowanych podłoży czy obecności rdzy.
Jakie jest zastosowanie farby okrętowej?
Farba okrętowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być używana do zabezpieczania powierzchni metalowych, stalowych, aluminiowych, a także z drewna i drewnopochodnych. Trwała i mocna powłoka jaką tworzy farba okrętowa sprawia, że ten preparat idealnie nadaje się do zabezpieczania powierzchni i elementów w zewnętrznych warunkach, które narażone są na opady i działanie wilgoci. Farba może być stosowana także w wymagającym klimacie nadmorskim. W warunkach domowych możesz farbę okrętową zastosować do odnawiania płotów, ogrodzenia, altan i barierek. Idealnie sprawdzi się do malowania niewielkich trudnodostępnych elementów, z których trudno usunąć stare powłoki.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą SiD Coating’s.