Dlaczego kolejność prac remontowych jest taka ważna?
Harmonogram prac remontowych jest konieczny, jeśli chcemy, by remont, który planujemy rozpocząć przebiegł bez większych komplikacji. Plan prac remontowych powinniśmy szczegółowo rozpisać, zawsze zakładając niewielkie poślizgi w czasie, które często wynikają nie z naszej winy. Podobną tolerancję należy założyć przy kosztorysie, doliczając 10-15% ustalonej kwoty. Dowiedz się, jaka powinna być kolejność prac remontowych oraz dlaczego wspomniany harmonogram jest taki ważny.
Jaka jest prawidłowa kolejność prac remontowych?
Remont generalny mieszkania to ogromne przedsięwzięcie. Zanim go rozpoczniemy warto o nim uprzedzić najbliższych sąsiadów, sporządzić harmonogram prac oraz zrobić pierwsze zakupy. Nie zapomnijmy również o zamówieniu kontenera na gruz – stare tynki muszą trafić właśnie do niego, nigdy do kubła na śmieci.
Prace remontowe zaczynamy zatem od skucia wszystkiego, co zamierzamy skuć. Rozłóżmy ten element na co najmniej kilka dni – wynoszenie gruzu to ciężka praca fizyczna, na którą warto zarezerwować dłuższą chwilę. Następnie należy zająć się wymianą okien oraz drzwi zewnętrznych oraz stawianiem ścian działowych, jeśli nie zdecydowaliśmy się na rozwiązania k-g.
Kolejność prac remontowych ma znaczenie
Układaniem instalacji elektrycznej poprzedzamy wykonanie wylewek samopoziomujących, po których następuje tynkowanie. Następnie należy zająć się montażem ścianek k-g oraz robieniem gładzi. Po nich przychodzi czas na kładzenie glazury i terakoty. Do ostatnich „brudnych” prac remontowych zaliczamy gruntowanie ścian, malowanie ścian oraz układanie parkietu lub jego cyklinowanie bądź układanie innego rodzaju podłogi. Na sam koniec zostawiamy montaż drzwi wewnętrznych oraz listew przypodłogowych, a później składanie mebli, montaż lamp i innych elementów wyposażenia mieszkania.
Idealnie byłoby wykonywać wszystkie te elementy po kolei w każdym pomieszczeniu i dopiero przechodzić do kolejnych punktów z harmonogramu. Ma to znaczenie ze względu na zmianę wilgoci w mieszkaniu przy wykonywaniu poszczególnych prac. Jeśli jednak z różnych przyczyn chcemy lub musimy remontować mieszkanie przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia, zacznijmy od łazienki i kuchni. Wymagają one najwięcej czasu i nakładów finansowych, dlatego warto w pierwszej kolejności zmierzyć się właśnie z nimi.
Harmonogram prac remontowych pozwoli oszacować czas remontu, zaplanować działania w odpowiednim czasie (np. zamówienie nowych drzwi z odpowiednim wyprzedzeniem) i zweryfikować kosztorys, upewniając się, że o niczym nie zapomnieliśmy. Dlatego szykując się do generalnego remontu, najpierw powinniśmy określić kolejność prac remontowych.