Budowa

Metody łączenia rur z tworzyw sztucznych

• Zakładki: 217


Jak łączyć rury z tworzyw sztucznych? W instalacjach kanalizacyjnych, drenarskich i wodociągowych często stosuje się rury z tworzywa sztucznego. A jakie są najpopularniejsze metody łączenia rur i kształtek z PE?

Łączenie rur z PE – zgrzewanie

Rury z PE mogą być łączone z użyciem zgrzewania elektrooporowego albo doczołowego. Metodę zgrzewania doczołowego stosuje się głównie do połączenia rur i kształtek o dużych średnicach. Sam proces zgrzewania polega na podwyższeniu temperatury czoła rury oraz kształtki, a następnie zgrzaniu tych dwóch elementów przy pomocy mechanicznego docisku. Obie te metody umożliwiają jednolite złączenie rury i kształtki.

Kształtki elektrooporowe

Metoda zgrzewania elektrooporowego wykorzystuje elementy, takie jak kształtki elektrooporowe PE, które mają w strukturze uwzględnione elementy grzewcze. Przed zgrzaniem rury muszą być odpowiednio przygotowane – usuwana jest zewnętrzna warstwa, następuje odtłuszczanie rury i kształtki oraz stabilizacja i unieruchomienie obu elementów zaciskami. Po tym wykonuje się zgrzewanie elektrooporowe, w wyniku którego rura stapia się z kształtką. Na końcu chłodzi się rurę, a zaciski są usuwane.

Kształtki elektrooporowe mają wbudowane uzwojenie z drutu oporowego wyprowadzone przez zewnętrzne kroćce, które umożliwiają podłączenie do nich prądu do zgrzewania. Takie i inne kształtki zamówisz bezpośrednio u producenta rur – Plastmetix.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
285 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *