Łazienka

Mozaiki łazienkowe — zwieńczenie aranżacji w każdym stylu!

• Zakładki: 69


O mozaikach słyszał na pewno każdy z nas. To dekoracje artystyczne wykonywane z niewielkich, różnokolorowych elementów. To także popularny trend w aranżacjach łazienek, który stwarza ogrom możliwości kompozycyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć o mozaikach?

Rodzaje mozaiki

Nietrudno zaprzeczyć temu, że mozaiki to jednocześnie modne, ale i eleganckie rozwiązanie do każdej łazienki. Dostępne rodzaje mozaik to:

  • ceramiczne wykonywane z masy gresowej lub masy zwykłej poszkliwionej,
  • z kamienia naturalnego takiego jak marmur, kwarc czy łupki,
  • szklane mogące być przezroczyste, matowe, błyszczące, z domieszkami kamieni szlachetnych, z brokatem i innymi dodatkami,
  • metalowe najczęściej wytwarzane z aluminium, miedzi i brązu (to metalowe blaszki naklejane na mozaikę ceramiczną),
  • drewniane stosowane na podłogi i ściany,
  • z macicy perłowej stosowane na ściany, posadzki czy jako ozdobna wstawka w meblach lub oprawach luster,
  • z kamieni półszlachetnych wyróżniające się oryginalnością i niepowtarzalnością.

Jakie zastosowanie ma mozaika w łazience?

Mozaiki, które znajdziemy w łazienkach to najczęściej płytki mozaika umieszczane na ścianach lub podłogach. Czasami pokrywa się nimi także fragmenty basenów, brodzików czy blatów umywalkowych. Stanowią idealne rozwiązanie jako dekoracje, ale także w ramach uzupełnień i listew ozdobnych. Wszystko przez to, że dobrze sprawdzają się we wszystkich miejscach łączenia z sufitem, ścianą bądź innymi stykającymi się ze ścianą elementami. Będą także odpowiednie w miejscach narażonych na wilgoć, czyli nad umywalką lub wanną.

Jak montować mozaikę?

Montaż mozaiki wymaga szczególnej staranności, a układa się ją tak jak glazurę. Niezwykle ważnym elementem jest przygotowanie powierzchni pod mozaikę, ponieważ powinna ona być równa i gładka. Jak zawsze na początku musimy zadbać o to, by dokładnie oczyścić mozaikę z pyłu i kurzu. Co więcej, w czasie kładzenia mozaiki zwróćmy uwagę na temperaturę powietrza. Powinna ona być dodatnia. Kolejnym ważnym aspektem jest wybranie właściwego kleju i nałożenie jego cienkiej warstwy na powierzchnię, gdzie ma być przyklejona mozaika. Doklejane płytki mozaiki warto przytrzymywać gumową packą, by równo doszły do warstwy kleju. Następnie pamiętajmy o usunięciu nadmiaru kleju, by przygotować powierzchnię do fugowania. Na koniec po wyschnięciu fugi warto wyczyścić całą powierzchnię wodą, by usunąć wszelkie pozostałości.

Płytki mozaika i inne wyposażenie łazienek znajdziemy w ofercie firmy sanitbuy.pl

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
94 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *