Instalacje

Skuteczne oddymianie – dlaczego jest tak ważne?

• Zakładki: 39


Niezależnie od tego, czy temat rozpatrywany jest w kategoriach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, czy dotyczy obiektów biurowych, montowanie systemów bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Nie tylko daje ochronę materialną, ograniczając zniszczenia powstałe na skutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, ale także może ochronić ludzkie życie. Zastosowanie wysokiej jakości systemów bezpieczeństwa stwarza uczucie komfortu oraz chroni zdrowie i życie. Systemy oddymiania budynków są instalacją, która ma za zadanie głównie ochronę osób przebywających w obiekcie. Jakie jest ich zastosowanie? Do czego służą systemy oddymiania i dlaczego są tak ważne?

Czym są systemy oddymiania i jakie jest ich zastosowanie?

Systemy oddymiania należą do wewnętrznych instalacji w budynku. Należą do kategorii instalacji bezpieczeństwa. Stanowią one ochronę ludzkiego życia w przypadku wybuchu pożaru. Ich zadaniem jest odprowadzenie trujących spalin oraz dymu powstałego na skutek spalania różnych substancji i materiałów. Dzięki usunięciu ograniczającego widoczność oraz utrudniającego oddychanie dymu ułatwiają one skuteczną ewakuację ludzi przebywających w budynku. Jest to system automatyczny, który uruchamia się w chwili wybuchu pożaru. Wykrycie pożaru uruchamia system klap bądź wyposażonych w odpowiedni napęd okien. Jest on sprzężony z wykrywaczami dymu, z przyciskiem uruchamiającym system oddymiania bądź innych urządzeń wyzwalających. Skutkiem działania systemu oddymiania jest odprowadzenie dymu na zewnątrz.

Jakie systemy oddymiania wybrać?

Przy wyborze systemów bezpieczeństwa zawsze należy mieć na uwadze ich niezawodność i wysoką jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór produktów pochodzących od producentów z krajów Unii Europejskiej, spełniających normy jakości oraz międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. Kolejnym kryterium jest wybór dostawców, którzy mają bogate doświadczenie na rynku. Dzięki temu uzyskuje się gwarancje otrzymania najwyższej jakości produktów zapewniających bezpieczeństwo, trwałość oraz łatwo dostępne możliwości serwisowania. Takie produkty dostępne są na przykład w ofercie firmy Solar Polska.

Zastosowanie systemów bezpieczeństwa nie stanowi bezwzględnej gwarancji ochrony ludzkiego zdrowia, życia oraz mienia, jednak minimalizuje powstałe szkody. Wybór odpowiednich urządzeń zapewnia maksymalizację bezpieczeństwa. Projekty instalacji bezpieczeństwa powinny być wykonywane przez profesjonalne firmy, które opracują najlepsze rozwiązania dopasowane do konstrukcji budynku oraz jego formy użytkowej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar Polska.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *