Budowa

W jakim celu stosuje się mury oporowe?

• Zakładki: 57


Mury oporowe to samodzielne konstrukcje zabezpieczające inne konstrukcje przed osuwaniem się gruntu. Gdzie się je stosuje? Dlaczego warto postawić na prefabrykowane mury oporowe? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zastosowanie murów oporowych

Jak wspomniano we wstępie mury oporowe są konstrukcjami, których celem jest zabezpieczenie innych konstrukcji, w przypadku których istnieje ryzyko osunięcia. Warto mieć świadomość, że mury oporowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, wśród których wyróżnić warto beton, cegły, pustaki, kamienie, czy popularne w ostatnich latach prefabrykaty. Gdzie stosuje się mury oporowe? Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania podpory, czy dodatkowego zabezpieczenia terenu. Przykładem mogą być nie tylko drogi usytuowane w górach, ale również tunele, czy parkingi. 

Ich wykorzystanie jest dla nas tak naturalne, że bardzo często nie zwracamy uwagi na ich wykorzystanie do zabezpieczenia głównej konstrukcji. Co więcej mury oporowe bardzo często wykorzystuje się również w ogrodach, gdzie mogą służyć nie tylko jako podpora balkonu, czy tarasu, ale również jako element ozdobny. W tym ostatnim przypadku mury oporowe mogą być wykorzystywane między innymi przy budowie skalniaków, szczególnie jeżeli mają one mieć naprawdę duże rozmiary.

Dlaczego warto postawić na mury oporowe z prefabrykatów?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się mury oporowe wykonane z prefabrykatów. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że tego typu mur oporowy można zamontować w bardzo szybki sposób. Wynika to z faktu, że są to z reguły gotowe prefabrykaty posiadające około metra szerokości, który należy we właściwy sposób ze sobą połączyć. 

Warto podkreślić  w tym przypadku także walory estetyczne, ponieważ ściana muru oporowego z prefabrykatów od strony widocznej jest gładka, a od strony gruntu zacierana. Istotny z pewnością jest również fakt, że tego typu mury oporowe charakteryzuje wysoka wytrzymałość, co jest możliwe dzięki temu, że są one projektowane w taki sposób, by wytrzymywały duże obciążenia. W efekcie można mieć pewność należytego zabezpieczenia konstrukcji, a także zapewnienie jej odpowiedniej stateczności, np. w przypadku skarp.

Podsumowując należy stwierdzić, że mury oporowe to rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo konstrukcją na terenach o znacznym nachyleniu. Obecnie bardzo często wykorzystuje się mury oporowe z prefabrykatów, które znajdują się w ofercie firmy Budmater, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
73 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *