Ogród i Balkon

Brama teleskopowa – zalety, wady i zastosowanie

• Zakładki: 56


Brama teleskopowa to rodzaj bramy, który znakomicie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie montaż bramy skrzydłowej nie jest możliwy, a zatem na krótkich lub stromych podjazdach pod posesję. Składa się ona z co najmniej dwóch skrzydeł modułowych, które przy zamknięciu zachodzą na siebie, zupełne jak w teleskopie i stąd właśnie nazwa. Rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Na szczęście te pierwsze przeważają, czyniąc z bramy teleskopowej konstrukcję łatwą w użytkowaniu i atrakcyjną wizualnie. 

Zalety bramy teleskopowej 

Brama teleskopowa może przesuwać się na szynie lub też występować jako konstrukcja samonośna (mechanizm przeciwwagi). Znajduje zastosowanie zarówno na posesjach prywatnych, jak i w miejscach, gdzie panuje dużych ruch, a obszar wymaga zabezpieczenia przez niepożądanymi osobami. Charakteryzuje się bardzo szybkim czasem otwarcia i zamknięcia, dzięki czemu znakomicie sprawdza się na parkingach, przy magazynach i w innych miejscach, które wymagają szybkiego wpuszczania lub wypuszczania osób albo towaru. Tego typu brama jest łatwa w montażu i konserwacji. Bez problemu można dopasować ją do istniejących już struktur. Kolejną zaletą jest możliwość zastosowania większego światła wjazdu.  Brama teleskopowa może być również stosowana jako element dekoracyjny na posesjach prywatnych. Wykonuje się ją z materiału o różnym stopniu przejrzystości, aby chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem lub wilgocią, a także o różnym stopniu odporności na warunki atmosferyczne, aby lepiej chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi przez silne opady deszczu lub śniegu.

Wady bramy teleskopowej 

Wadami bram teleskopowych są ich wysokie koszty oraz fakt, że nie są one tak trwałe, jak inne rodzaje bram. Brama na szynie wymaga wykonania fundamentu na całej długości pracy bramy, tj. linii zamknięcia i otwarcia wszystkich skrzydeł, by nie dopuścić do sytuacji, w której silne mrozy wypychają podłoże, doprowadzając do pofalowania szyny jezdnej i uszkodzenia konstrukcji. Po stronie wad wpisujemy konieczność dbania o to, by szyna była nieoblodzona i czysta. Najważniejszym ograniczeniem bram teleskopowych jest ich zasięg. Ze względu na swoją konstrukcję, bramy teleskopowe są skuteczne tylko w przypadku otworów o określonej szerokości. W przypadku szerszych otworów brama może nie być w stanie ich całkowicie zamknąć.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Hi Motions – himotions.pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
262 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *