Budowa

Jak w praktyce wygląda gięcie blach? Odpowiadają eksperci z CHM Polska

• Zakładki: 430


Gięcie blach jest jednym z najczęściej wykorzystywanych procesów obróbki mechanicznej w przemyśle. Jest to proces, który polega na zmianie kształtu blachy poprzez jej składanie lub wyginanie. Gięcie blach może być wykonywane ręcznie lub maszynowo. Choć wydaje się bardzo prostym procesem, wykorzystuje bardzo skomplikowane, zaawansowane technologicznie maszyny. 

Gięcie blach – 3 techniki

Gięcie blachy gięciu blachy nierówne. Wszystko zależy od tego, jakiej maszyny użyto do nadania pożądanego kształtu. Blachy można kształtować za pomocą prasy krawędziowej hydraulicznej lub elektrycznej, giętarki i maszyny do cięcia laserowego. W świecie obróbki metalu stosuje się 3 techniki. 

  • Wyginanie – to technika podstawowa, która często określana jest mianem tłoczenia. Od „prawdziwego” tłoczenia różni ją to, że stempel nie dociska blachy do matrycy.
  • Zawijanie – blacha kształtowana jest przez wałki, między którymi przesuwa się arkusz. W tym procesie nie powstają ostre krawędzie.
  •  Zaginanie – to technika, która obecnie dominuje na rynku. Wykonuje się ją na maszynie z ruchomą belką kształtującą i belką dociskającą (stabilizującą materiał).  Prasa krawędziowa wygina blachę poprzez opuszczenie belki gnącej ze stemplem na blachę ułożoną na matrycy, która jest przymocowana do dolnej belki.  

Jakie są zalety i wady gięcia blach?

Wykorzystanie odpowiednich narzędzi pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów i form, a także uzyskanie wyrobów o zwiększonej wytrzymałości i sztywności, co jest szczególnie ważne w przypadku elementów konstrukcyjnych. Ponadto gięcie blach jest procesem stosunkowo szybkim i niedrogim, co czyni go atrakcyjnym dla producentów. Gięcie blach może być trudne do wykonania w przypadku materiału o grubości większej niż 0,5 cala. Proces może być czasochłonny w przypadku tworzenia bardziej skomplikowanych form.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
98 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *