Ogrodzenie

Jaką farbę wybrać do malowania betonu? Poznaj opinię ekspertów z Sid Coating’s

• Zakładki: 60


Stoisz przed koniecznością pomalowania betonowego płotu lub też krawężnika, by zwiększyć ich trwałość, i nie masz pojęcia, po którą farbę sięgnąć? Służymy pomocą. Wybór farby do malowania betonu rzeczywiście może być przytłaczający ze względu na szeroką ofertę dostępną na rynku. Aby ułatwić ci podjęcie decyzji, przedstawiamy kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego preparatu.

Rodzaj powierzchni betonowej i cel malowania (odnowienie lub zapieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi) – te dwa czynniki mają ogromny wpływ na wybór odpowiedniej farby.  Farba do betonu przede wszystkim ma chronić powierzchnie narażone na intensywne użytkowanie lub czynniki atmosferyczne. Drugim zadaniem jest dekorowanie. Na rynku istnieje szeroka gama kolorystyczna farb do betonu.  

Jak wybrać odpowiednią farbę do malowania betonu?

Aby wybrać odpowiednią farbę do malowania betonu, trzeba zastanowić się, na jakim efekcie nam zależy, a następnie określić rodzaj powierzchni betonowej, na którą będzie nanoszona farba. Decydując się na malowanie płotów betonowych, których powierzchnia jest stara i zniszczona, warto sięgnąć po farby akrylowe lub lateksowe. W przypadku nowej i gładkiej powierzchni sprawdzą się farby epoksydowe lub poliuretanowe. Nie bez znaczenia jest rodzaj środowiska, w którym występuje malowana powierzchnia betonowa. Jeśli powierzchnia jest albo będzie narażona na działanie wilgoci lub chemikaliów, należy wybrać odporniejsze na te czynniki farby epoksydowe lub poliuretanowe. Dobrym wyborem będzie również okrętowa farba spirytusowa. Przed malowaniem płotów betonowych należy dokładnie oczyścić ich powierzchnię z brudu i kurzu, a także usunąć stare powłoki malarskie lub lakiernicze. Z wszelkimi nierównościami poradzi sobie mieszanina cementowa lub specjalny preparat do wyrównania podłoża. Aby zapewnić lepszą przyczepność farby, warto nałożyć podkład gruntujący. Kolejnym krokiem są dwie warstwy farby, a następnie lakier ochronny. 

Malowanie betonowych płotów – narzędzia 

Ostatnim etapem pracy, mającej na celu przywrócenie betonowej powierzchni pierwotnej estetykę, jest malowanie wcześniej wybraną farbą. Jak się za to zabrać? Jeśli betonowy płot zawiera drobny, rowkowany wzór, farbę aplikuj przy pomocy pędzla. Lepiej niż wałek poradzi sobie z wszelkimi zakamarkami. Jeśli płot ma gładką powierzchnię, możesz sięgnąć po wałek malarski. Malowanie zawsze zaczynamy od trudno dostępnych miejsc, kierując się ku większym i łatwiejszym do pokrycia obszarom. Płot należy pokryć więcej niż jedną warstwą farby, pamiętając, że kolejne warstwy muszą być nakładane na suchą powierzchnię. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
82 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *